Nie widzisz potrzeby oszczędzania i wierzysz, że w razie nagłego wypadku „jakoś to będzie”? Niefrasobliwe podejście do domowych finansów może zakończyć się nawet wpadnięciem w spiralę długów. Jeśli nie masz żadnych oszczędności, każdy nagły wydatek będzie problemem, a utrata pracy może przybrać rozmiar finansowej katastrofy. Dlatego – nawet jeśli teraz nie masz powodu – warto oszczędzać, by wypracować poduszkę bezpieczeństwa dla siebie i swojej rodziny. Sprawdź zatem, jak zabezpieczyć swoje finanse i zapewnić sobie spokojną przyszłość.

Na czym polega fundusz awaryjny?

Pieniądze zarezerwowane w ramach funduszu awaryjnego (zwanego też funduszem bezpieczeństwa), powinny stanowić kwotę „nie do ruszenia”, o ile nie dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia losowego. Pod tym pojęciem należy rozumieć sytuacje, na które nie byłeś przygotowany, takie jak: utrata pracy, choroba, wypadek, awaria sprzętu lub samochodu. Gromadzenie funduszu awaryjnego nie polega na oszczędzaniu na konkretny wydatek, np. wakacje czy nowe auto. W związku z tym nie powinieneś sięgać po te pieniądze w celu sfinansowania wyprawki szkolnej czy ślubu dziecka – akurat do tych zdarzeń mogłeś się przygotować i miałeś kilka miesięcy na odłożenie potrzebnej kwoty. Aby zabezpieczyć swoje finanse musisz konsekwentnie realizować plan oszczędnościowy i „zapomnieć” o dodatkowej rezerwie.

Jak budować fundusz bezpieczeństwa?

Jeśli zdecydujesz się na stworzenie funduszu awaryjnego, postaraj się najpierw spłacić wszystkie pożyczki, kredyty konsumpcyjne, raty za sprzęt lub samochód oraz inne zobowiązania. Jeśli pozbędziesz się długów, w Twoim budżecie domowym zostanie więcej pieniędzy, które będziesz mógł przeznaczyć na budowanie poduszki bezpieczeństwa. Jak zabezpieczyć swoje finanse? Po prostu co miesiąc wpłacaj określoną kwotę na konto oszczędnościowe, specjalnie utworzone do tego celu. Pieniądze możesz pozyskać drogą oszczędności (warto przyjrzeć się swoim zbędnym wydatkom), a także przez sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów lub podejmując dodatkową pracę.

Ile pieniędzy zabezpieczyć na nagły wypadek?

Już wiesz, jak zabezpieczyć swoje finanse, ale ile właściwie pieniędzy przeznaczyć na fundusz awaryjny? Najpierw ustal optymalną wysokość comiesięcznej kwoty oraz określ swój cel finansowy. Zbyt mała „rata” wydłuży czas powstawania funduszu, natomiast zbyt pokaźna będzie nadmiernym obciążeniem dla budżetu. Ostateczną wysokość funduszu ustal na podstawie niezbędnych miesięcznych kosztów utrzymania, obejmujących m.in. wyżywienie, rachunki, opłaty za transport i edukację, wydatki na zdrowie i rozrywkę. Poczucie bezpieczeństwa zapewni Ci już kwota stanowiąca trzykrotność miesięcznych wydatków. W miarę możliwości warto dążyć do wolności finansowej na poziomie 6-krotności wydatków, co pozwoli Ci przeżyć do pół roku bez osiągania stałych dochodów.

Dlaczego warto zabezpieczyć swoje finanse?

Wiesz już, jak zabezpieczyć swoje pieniądze, ale nadal nie jesteś przekonany do oszczędzania? W takim razie wyobraź sobie, że tracisz pracę i lądujesz na bezrobociu. To trudne przeżycie dla każdego, jednak fundusz awaryjny pozwoli Ci spać nieco spokojniej. Jeśli uzbierasz kwotę równą kilkumiesięcznym wydatkom, zyskujesz dużo czasu na znalezienie nowego zatrudnienia i nie musisz brać pierwszej lepszej pracy. Zyskujesz większą swobodę i możesz poświęcić czas na znalezienie dobrej posady, nie tracisz energii na gorączkowe organizowanie pieniędzy. Z kolei mniejsze kwoty – na poziomie 2000-3000 zł – pokryją przynajmniej rachunki i niezbędne opłaty  (np. ratę kredytu hipotecznego) w razie nagłej utraty dochodu. Fundusz awaryjny będzie także ratunkiem w razie choroby, awarii sprzętu AGD lub samochodu. Bez żadnych oszczędności musiałbyś pożyczać u bliskich lub w „chwilówce”, dlatego poduszka finansowa uchroni Cię przed długami i dodatkowym stresem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here