System bankowości internetowej to ogromna wygoda – nie musisz wychodzić z domu i stać w kilometrowych kolejkach, żeby wysłać przelew czy sprawdzić stan konta. Całodobowy dostęp do konta bankowego ułatwia także zakupy on-line – płacisz sprzedawcy od razu po zakupie, co skraca czas oczekiwania na przesyłkę. Za pośrednictwem witryny banku możesz też zmienić niektóre dane konta albo przeanalizować swoje miesięczne wydatki. Masz pełną kontrolę nad swoimi pieniędzmi… ale czy na pewno? Czy bezpieczna e-bankowość to mit? O czym pamiętać, korzystając z banku on-line?

Bez antywirusa, ani rusz

Dobry, regularnie aktualizowany program antywirusowy to must have każdego, kto chce korzystać z banku przez Internet. Oprogramowanie wykryje podejrzane strony i zabezpieczy komputer przed atakiem hakerów, którzy po zainstalowaniu wirusa mogą śledzić każdy Twój krok w sieci. Co istotne – w razie kradzieży z e-konta bank zwróci pieniądze tylko wówczas, jeśli w komputerze był zaktualizowany program antywirusowy.

Sprawdzaj adres banku

Bezpieczna e-bankowość rozpoczyna się od https:// i symbolu zamkniętej kłódki. Tylko wtedy można mieć pewność, że dane są zweryfikowane i szyfrowane. Przed zalogowaniem dokładnie sprawdź pasek adresu banku – fałszywe strony rozpoznasz po literówkach i drobnych detalach niespójnych z prawdziwym adresem banku. Podstawianie stron-pułapek często pojawia się wówczas, gdy witryna banku zmienia szatę graficzną. Hakerzy wykorzystują fakt, że klient nie miał czasu na zapoznanie się ze zmodernizowaną stroną i niełatwo odróżni fake’a.

Uważaj na fałszywe wiadomości z banku

Maile z prośbą o weryfikację konta, zawierające odnośnik do zalogowania, to bardzo prosty sposób na dobrowolne poddanie się kradzieży. Bank nigdy nie poprosi Cię o podanie danych do logowania, dlatego podobne maile musisz zignorować. Zresztą, należy zachować ostrożność przy okazji otwieraniu jakichkolwiek wiadomości z nieznanych źródeł. Zasada jest prosta – nie znasz nadawcy, nie klikasz w link.  Wystarczy jedno kliknięcie, by zainfekować komputer wirusem zdolnym do zbierania danych i kontrolowania Twojej działalności w sieci.

Używaj wyłącznie własnego komputera

O czym pamiętać korzystając z banku on-line? Przede wszystkim nie loguj się na konto z komputera należącego do innych osób, zachowaj ostrożność również na sprzęcie w pracy (choć komputery w firmie powinny być doskonale zabezpieczone). Nigdy nie wykorzystuj do tego celu ogólnodostępnych komputerów w kafejce internetowej, bibliotece czy szkole. Twój komputer powinien być jedynym urządzeniem, za pośrednictwem którego połączysz się ze swoim bankiem.

Zadbaj o hasło

Na szczęście coraz mniej osób szyfruje dane logowania używając daty urodzin partnerki czy imion dzieci. Mocne hasło powinno być skomplikowane, składające się z dużych i małych liter oraz cyfr – najlepiej w przypadkowym układzie. Nigdy nie zapisuj loginów i haseł, lepiej poświęć chwilę na ich zapamiętanie. Bezpieczna e-bankowość wymaga też regularnej zmiany haseł, zwłaszcza jeśli dość niefrasobliwie podchodzisz do pozostałych kwestii ostrożności.

Utrudnij dostęp do sprzętu

Coraz częściej celem ataków hakerów są routery, przez które można uzyskać bezprzewodowe połączenie z siecią. Jeśli takowy posiadasz, koniecznie ustal mocne hasło dla routera i wyłącz opcję połączenia zdalnego. Korzystasz z e-banku na smartfonie? W takim razie zabezpiecz telefon hasłem dostępu i nie instaluj zbędnych aplikacji.

O czym pamiętać, korzystając z banku on-line? Zasad bezpiecznej e-bankowości jest wiele, jednak na co dzień klienci zapominają o ostrożności. Wygoda stałego dostępu do konta potrafi uśpić czujność najbardziej rozsądnego internauty. Dlatego warto ustalić odpowiednio niski limit dzienny transakcji, wówczas ewentualna kradzież będzie mniej dotkliwa. Trzeba również wziąć pod uwagę, że jeśli klient nie zadba o bezpieczeństwo logowania, bank może odmówić zapłaty odszkodowania za stracone środki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here