Życie bez smartfona? Trudno to sobie dziś wyobrazić. W telefonie masz wszystko – od kontaktów, poprzez cenne pliki na studia lub do pracy, na wrażliwych materiałach prywatnych i zdjęciach z wakacji kończąc. Co by było, gdyby w jednej chwili te wszystkie rzeczy zniknęły? Niestety o to nietrudno, bo wystarczy, że zostawisz telefon na stoliku albo schowasz go do luźnej kieszeni w kurtce, a wprawne oko złodziejaszka szybko wypatrzy okazję. Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą?

Oczywiście na początek warto zadbać o najbardziej podstawowe kwestie, takie jak pilnowanie urządzenia i chowanie go w bezpieczne miejsce. Gdy nosisz drogiego smartfona w zewnętrznej, nieosłoniętej kieszonce plecaka, pokusa dla kieszonkowca jest szczególnie duża.

Dobre hasło na ekran startowy

Zabezpieczanie telefonu zacznij od ustawienia skutecznego hasła startowego. Możesz skorzystać z PIN-u albo wzorku na ekranie. Nawet prosty wzór jest trudny do złamania, a jednocześnie nie stanowi dużej przeszkody podczas codziennego użytkowania. Po kilku dniach wymyślony wzór będziesz wpisywać odruchowo.

Zdalna kontrola nad telefonem

Aktualnie zarówno Apple, jak i Google wprowadziły dla swoich systemów rozwiązania pomagające w zabezpieczeniu i odnajdywaniu telefonu. Wystarczy, że poszukasz w Google strony Find My Phone (lub Find My iPhone). Po wejściu do serwisu trzeba się zalogować kontem Apple lub Google, do którego przypisane jest urządzenie. Następnie Twoim oczom ukaże się panel dający całkiem duże możliwości.

Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą za pomocą tych stron? Przede wszystkim po zalogowaniu się natychmiast widzisz lokalizację urządzenia. Możesz więc szybko dowiedzieć się, czy urządzenie spoczywa u Ciebie w domu czy właśnie przemieszcza się gdzieś po całym mieście z nowym właścicielem.

Po drugie, telefon można zdalnie zablokować. Innymi słowy, złodziej nagle straci możliwość korzystania z urządzenia i bez informatycznej pomocy nie odzyska kontroli nad smartfonem. A jeżeli najbardziej zależy Ci na bezpieczeństwie danych zgromadzonych na urządzeniu, możesz przy pomocy kilku kliknięć skasować wszystkie pliki zgromadzone w pamięci telefonu.

Na stronie znajdziesz też możliwość uruchomienia dzwonka – telefon będzie dzwonił nawet wtedy, gdy był ustawiony w tryb „ciszy”. To również bardzo pomocna opcja podczas poszukiwania urządzenia zagubionego w domu.

Jeżeli opcje w rozwiązaniach Apple i Google Ci nie wystarczają, możesz zainstalować jedną z aplikacji do ochrony dostępną w sklepach.

Numer IMEI

Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą? Bardzo pomocny w tej kwestii jest również numer IMEI, czyli International Mobile Equipment Identity. To numer pozwalający na zidentyfikowanie urządzenia mobilnego – każdy telefon ma własny, unikalny IMEI. Możesz go sprawdzić wpisując kod *#06#. IMEI przydaje się podczas zgłaszania sprawy na policję.

Galeria wysyłana na chmurę

Zdarza się, że skutecznym narzędziem przeciwdziałającym kradzieży jest integracja galerii zdjęć z dyskiem w chmurze. Dlaczego? Ponieważ nieświadomy takiej technologii złodziej będzie robił sobie fotki, które powędrują wprost na Twój dysk. Jeżeli ktoś na co dzień trudni się kradzieżą telefonów to najprawdopodobniej nie należy do elity intelektualnej, więc nawet tak proste rozwiązanie może okazać się bardzo skuteczne. Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą? Po prostu włącz opcję automatycznego przesyłania wszystkich wykonanych fotek na dysk w chmurze. W razie kradzieży wystarczy zajrzeć do galerii na cloudzie, by zobaczyć selfie złodzieja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here