Wózek jezdniowy, nazywany także wózkiem widłowym, jest kołowym pojazdem mechanicznym zasilanym silnikiem spalinowym, gazowym lub elektrycznym (akumulatorem). Wykorzystywany jest on w transporcie bliskim i magazynowym. Wyróżnia się wiele typów wózków widłowych – biorąc pod uwagę cechę eksploatacyjną, można wyróżnić wózki unoszące i podnośnikowe.

Wózki widłowe znajdują zastosowanie w transporcie wewnętrznym. Wykorzystuje się je przy przewożeniu towarów, a także przy ich wyładunku i przeładunku. Dzięki swoim funkcjom stanowią one podstawowe wyposażenie magazynów, hal produkcyjnych, centrów logistycznych i sklepów wielkopowierzchniowych.

Wózki widłowe unoszące

Wózki widłowe unoszące, zwane także wózkami paletowymi,  umożliwiają podnoszenie towaru jedynie na wysokość. Znajdują one zastosowanie głównie w magazynach wysokiego składowania (wielokondygnacyjnych), czyli takich, w których przechowuje się towary od 7 do 25 m. W tego typu magazynach przechowuje się specjalistyczne jednostki ładunkowe: palety, rolki i towary o nieregularnym kształcie. Właśnie w tego typu miejscach znajdują zastosowanie wózki widłowe unoszące, które dostępne są w różnych wersjach – z udźwigiem maksymalnym od 1000 do 3000 kg. Co istotne, tego typu widlaki można stosować również w transporcie wewnętrznym towarów niebezpiecznych.

Wózki widłowe podnośnikowe

Wózki widłowe podnośnikowe, nazywane także wózkami masztowymi, są nieco bardziej uniwersalnym rozwiązaniem od wózków unoszących. Sprawdzają się one szczególnie dobrze do odkładania i pobierania towaru. Podobnie jak widlaki unoszące, także i te zostały stworzone z myślą o składowaniu towaru na wysokościach. Dużą popularnością cieszą się wózki widłowe podnośnikowe ręczne, które znajdują zastosowanie głównie w składowaniu towarów w sklepach wielkopowierzchniowych. Oprócz tego wyróżnia się wózki widłowe podnośnikowe z napędem elektrycznym, które wyposażone są w specjalny dyszel, umożliwiający sprawne transportowanie towaru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here