3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze czajnika elektrycznego

0
1883

Urządzenia elektryczne to w dzisiejszych czasach standard. Coraz częściej kuchenki gazowe wymieniane są na elektryczne lub indukcyjne. Najczęściej idzie za tym zmiana standardowego czajnika na czajnik elektryczny. Na sklepowych półkach jest wiele różnych modeli czajników elektrycznych. Na co zwrócić uwagę wybierając czajnik?

  • Grzałka w czajniku
  • Tworzywo, z którego zrobiony jest czajnik
  • Pojemność czajnika

Grzałka w czajniku

W obecnej chwili wyróżniamy dwa rodzaje grzałek: spiralne i płytowe. Do niedawna grzałki spiralne były bardzo powszechne. Mają dużą moc grzewczą, jednak ich sporym minusem jest to, że możemy spalić czajnik. Urządzenie zepsuje się, jeśli poziom wody będzie zbyt niski w stosunku do umiejscowienia grzałki. Czajniki elektryczne z grzałką spiralną są też cięższe do wyczyszczenia z kamienia. Sporą zaletą tych czajników jest niski hałas przy podgrzewaniu wody. Są dobrym wyborem, jeśli szukasz taniego czajnika.

Czajniki z grzałką ukrytą w dnie czajnika są w tej chwili zdecydowanie bardziej powszechne, niż starsze wersje z grzałką spiralną. Ich zaletą jest nowoczesny design, obrotowa podstawa i łatwość w czyszczeniu z kamienia. Nie zawsze stanowią jednak opcję taniego czajnika.

Tworzywo, z którego zrobiony jest czajnik

To jedna z ważniejszych rzeczy, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze idealnego czajnika elektrycznego. Dobrze jest patrzeć na tworzywo czajnika, nie tylko ze względów estetycznych, ale też jakościowych.

Najczęściej występującym rodzajem tworzywa, z którego zrobiony jest czajnik, to plastik. Tyczy się to głównie tanich czajników. Ich zaletą jest przede wszystkim cena. Warto zwrócić na nie uwagę przy wyborze pojemnych urządzeń. Dzięki zastosowaniu plastiku czajnik jest lżejszy.

Czajniki elektryczne ze stali nierdzewnej są bardzo wytrzymałe. Ich plusem, a jednocześnie minusem jest to, że stal szybko się nagrzewa i długo trzyma temperaturę. To dobrze, jeśli zapomnimy zalać herbatę od razu po zagotowaniu wody, jednak należy uważać, bo można się oparzyć. Czajniki elektryczne ze stali nierdzewnej są odporne na korozję i inne uszkodzenia mechaniczne.

Czajniki elektryczne szklane to popularny trend w ostatnich latach. Wyglądają bardzo efektownie. Są trwałe i dobrze wpisują się w trend eko.

Pojemność czajnika

Wybór czajnika elektrycznego zależy między innymi od pożądanej pojemności. Pojemność najlepiej dobrać do ilości wody gotowanej na jeden raz. Źle dobrana pojemność wiąże się z większym zużyciem prądu.

Jeśli mamy sporą rodzinę i wybierzemy zbyt mały czajnik, będziemy musieli częściej go używać, przez co pobór mocy będzie większy. To samo tyczy się czajnika ze zbyt dużą pojemnością dobraną w stosunku do wykorzystywanej zagotowanej wody. Jeśli czajnik posiada pojemność 1,5 litra, a zazwyczaj gotujemy tylko 0,5 litra, czajnik nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału grzewczego.

Duży wybór tanich i solidnych czajników o efektownym designie znajdziesz na: https://www.morele.net/kategoria/czajniki-elektryczne-85/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here