PDF

Doba Internetu sprawiła, że niemal wszystkie istotne pliki przesyłane są w formacie PDF. Dotyczy to zarówno krótkich dokumentów, regulaminów, instrukcji, jak i książek, które dostępne są dla osób czytających w sieci. Jednak w wielu przypadkach konieczne jest coś więcej, niż tylko przeglądanie pliku – niezbędna jest jego edycja. Podpowiadamy, jak to zrobić.

PDF

PDF, czyli Portable Document Format, to popularny format plików, służący do przenoszenia, prezentacji oraz drukowania plików tekstowych i graficznych. Powstał, aby wyeliminować ewentualne błędy, które mogą powstawać na skutek przenoszenia plików na różne urządzenia, systemy operacyjne i otwierania ich w różnych programach. W efekcie pliki PDF charakteryzują się ujednoliconym wyglądem niezależnie od tego, gdzie są odczytywane.

Pliki PDF są także chętnie przygotowywane przed drukowaniem dokumentu, ponieważ eliminują wszystkie ewentualne błędy wydruku, wynikające z niekompatybilności oprogramowania drukarki z oprogramowaniem twórcy. Dodatkowo służą prezentowaniu danych, wyników czy obszernych prezentacji, gdyż nie powodują przesuwania danych (np. wykresów), a wbudowane systemy zakładek i hiperłączy przyspieszają poruszanie się po dokumencie.

Eksport i odczytywanie

Popularność PDF sprawia, że praktycznie każdy pakiet biurowy, a także wiele innych programów pozwala na eksportowanie plików do tego formatu. Istnieje także szereg darmowych aplikacji, które umożliwiają odczytywanie tego formatu oraz drukowanie z niego dokumentów.

Niestety, ze względu na konieczność zachowania w pliku PDF w pełni zgodnego z pierwowzorem wyglądu, standardowe, popularnie dostępne darmowe oprogramowanie nie zapewnia możliwości edycji.

Edycja plików PDF

Zarówno w sprawach prywatnych, jak i firmowych, zdarza się, że konieczna jest edycja plików PDF. Ze względu na to, iż standardowe darmowe oprogramowanie nie posiada takiej opcji, warto zaopatrzyć się w profesjonalny Adobe Acrobat Pro DC, który został stworzony specjalnie z myślą o edycji plików zapisanych w formacie PDF.

Idealnie sprawdzi się w każdym biurze, oferując mu możliwość profesjonalnego składania plików oraz ich swobodnego edytowania poprzez między innymi organizację stron, łączenie wielu plików w jeden, dodawanie komentarzy czy też podpisów i certyfikatów. W efekcie może posłużyć do przygotowywania profesjonalnej, oficjalnej korespondencji, w niektórych przypadkach eliminując wręcz konieczność wysyłania jej tradycyjną pocztą.

Co równie ważne, Adobe Acrobat Pro DC umożliwia tworzenie i edycję plików na każdym urządzeniu mobilnym tak samo, jak na komputerze. Dzięki temu najbardziej skorzystają na nim pracownicy i właściciele firm, którzy muszą szybko reagować na zmieniającą się sytuację. Pilny mail z prośbą o zmianę czy podpis dokumentu, który zastanie ich na wakacjach czy w trakcie podróży nie będzie już wymagał szybkiego poszukiwania miejsca na ustawienie laptopa. Wystarczy telefon komórkowy, aby niecierpiące zwłoki zadanie wykonać od ręki i dalej cieszyć się urlopem czy powrócić do innych, służbowych obowiązków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here