studia MBA
Fot. Pexels.com

Studia MBA są jeszcze stosunkowo nowe w Polsce. Choć w USA sięgają początków lat 50. XX wieku. Czym są takie studia? Co się zyskuje po ich ukończeniu? Czy pomagają w karierze zawodowej?

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/co-daja-studia-mba/

Czym są studia MBA?

MBA to skrót od Master of Business Administration. MBA to studia podyplomowe, które odbywają się w weekendy czyli trybie zaocznym. Trwają od dwóch semestrów do maksymalnie czterech. Jest to bardzo ciekawa edukacja, która w dużej mierze uwzględnia praktykę i to właśnie na nią położony jest nacisk.

Podczas zajęć przedstawione są bardzo nowoczesne formy zdobywania wiedzy. Bazują one głównie na nowościach i wszelkich trendach, które w branży. Jest to bardzo ściśle powiązane z zadaniami wykonywanymi na danym stanowisku. Zajęcia prowadzone są najczęściej przez praktyków w branży z wieloletnim doświadczeniem. W mniejszym stopniu przez wykładowców akademickich.

Ważnym aspektem jest to, że zajęcia prowadzone są w małych grupach. Pozwala to na większe zaangażowanie wszystkich uczestników. Ponadto większość zajęć ma za zadaniu postawić największy nacisk na praktykę i samodzielne wykorzystanie wiedzy w indywidualnym czy grupowym projekcie czy zadaniu.

Dla kogo są studia MBA?

Tego typu studia kierowane są do profesjonalistów. Najczęściej, aby uzyskać możliwość uczestniczenia w zajęciach należy mieć minimum 2-3 letnie doświadczenie w branży. Jednak można poznać tu także osoby z ponad 20-letnim doświadczeniem.

MBA to studia głównie dla managerów i kadry zarządzającej. Najczęściej uczestniczą w nich osoby z branży finansów, zarządzania zasobami ludzkimi, a także w ostatnim czasie z IT i nowych technologii.

Plusy z uczestnictwa w studiach MBA

MBA to przede wszystkim bardzo duża dawka wiedzy i praktyki. W związku z tym sprzyja szybkiemu rozwojowi kariery. Ponadto z badań przeprowadzonych przez krajowe agencje sondażowe wynikało, że osoby, które zakończyły ten kierunek osiągają bardzo dobre zarobki. W 2015 roku było to około 14 000 zł.

Uczestnicy zajęć wskazują także na powiększenie sieci kontaktów, spotkanie osób o takich samych zainteresowaniach i z podobną motywacją do działania. Jest to bardzo przydatne w kontekście kariery zawodowej jak i zawierania nowych znajomości na stopie prywatnej.

Zobacz też: http://www.netmagia.pl/doktorat-dla-kogo-jest-jak-sie-dostac-na-takie-studia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here