Jak przygotować dobrą imprezę masową?

Impreza masowa to wydarzenie, w którym biorą udział setki lub tysiące osób. Tego typu event wiąże się z ogromną odpowiedzialnością organizatora za bezpieczeństwo uczestników, wykonawców oraz dodatkowych pracowników (ochrona, firmy sprzątające i inne). Zanim dojdzie do imprezy należy skompletować wiele dokumentów, które pozwolą przeprowadzić wydarzenia.

Impreza masowa gromadzi wiele osób w jednym miejscu o określonym czasie. Może mieć przeróżny charakter:

  •       sportowy
  •       artystyczny
  •       rozrywkowy

W zależności od charakteru i miejsca imprezy, liczba uczestników musi być prawidłowo przewidziana w dokumentacji dotyczącej bezpieczeństwa. Imprezy o charakterze innymi niż sportowy, odbywające się w zamkniętym budynku mogą liczyć 500 osób, zaś imprezy typowo sportowe zaledwie 300 osób. Istnieją również imprezy sportowe o podwyższonym ryzyku, w których maksymalnie może brać udział 200 osób.  Jeżeli impreza ma odbywać się na otwartym obiekcie maksymalna ilość uczestników w tym wydarzeniu powinna wynosić 1000 osób. Planując imprezę masową musimy na samym początku przewidzieć ilość uczestników i według niej dopasować odpowiednie miejsce oraz sporządzić całą dokumentację.

Kolejne kroki związane z organizacją imprezy masowej

Uzyskanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej

Pierwszym krokiem jest uzyskanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej. W tym celu należy złożyć wniosek do odpowiedniego organu i oczekiwać na wydanie zezwolenia przez wójta, burmistrza lub prezydenta. W zależności od miejsca imprezy, władze mogą zażądać dodatkowych dokumentów potwierdzających możliwość organizacji imprezy na konkretnym terenie ( imprezy w Lasach Państwowych, na terenach wojskowych lub w parkach krajobrazowych, narodowych itp.).

Wynajęcie firmy organizującej imprezy masowe

Uzyskanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej daje nam możliwość wynajęcia firmy, która kompleksowo zajmuje się obsługą wydarzeń artystycznych, rozrywkowych i sportowych. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z renomowanych i działających od wielu lat na rynku firm. Tylko tego typu firmy posiadają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, które umożliwiają im bezpieczne przygotowanie i zrealizowanie całego eventu. Doskonałym przykładem jest firma slservice.

Nagłośnienie i oświetlenie imprez

Nagłośnienie oraz oświetlenie imprez fachowo potrafią przygotować firmy zajmujące się organizowaniem eventów i koncertów masowych. Dysponują oni specjalistycznym sprzętem, który umożliwia przeprowadzenie atrakcyjnego i zjawiskowego wydarzenia. Oświetlenie wraz z umiejętnie dobranym nagłośnieniem jest nieodłącznym elementem udanego festiwalu. Musi składać się z dobrego jakościowo sprzętu i wyposażenia.

Najczęściej na imprezach masowych stosuje się oświetlenie za pomocą światła ruchomego, konwencjonalnego oraz LED’owego. W tym celu używane są przeróżnego rodzaju reflektory, stroboskopy, wytwornice dymu, dimmery i splittery, urządzenia ruchome typu wash i spot, a także oświetlenie architektoniczne.

Nagłośnienie imprez masowych składa się z nagłośnienia scenicznego i estradowego, które również chętnie wypożyczają firmy organizujące duże eventy. Umiejętnie dobierają cały system nagłośnieniowy do przestrzeni, rodzaju muzyki oraz specyfiki brzmienia. Najczęściej na imprezach masowych wykorzystywane są urządzenia nagłaśniające takie jak: zestawy  Line Array, KARA, ARCS, subwoofery, końcówki mocy, systemy monitorowe oraz konsolety (stoły mikserskie, cyfrowe i analogowe).

Odpowiednio dobrane nagłośnienie oraz oświetlenie imprez pozwala przeprowadzić widowiskową imprezę masową. Czysty dźwięk, mocne basy, kolorowe światła na pewno dodadzą uroku całemu wydarzeniu i sprawią, że na zawsze zostanie ono zapamiętane przez uczestników eventu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here