Jak zwiększyć efektywność pracy przedstawiciela handlowego?

Praca przedstawiciela handlowego nie należy do łatwych zawodów. Mimo, że zazwyczaj nie potrzeba do niej specjalnego wykształcenia, to wymagana jest wyjątkowa umiejętność nawiązywania kontaktów z klientami. Danego klienta trzeba w końcu przekonać, że usługa/produkt oferowany przez firmę jest doskonały i potrzebny właśnie jemu. Przed osobą pracującą w zawodzie handlowca często pojawiają się różne trudności. Trzeba być odpornym na stres, punktualnym oraz twardo dążyć do celu.

Przedstawiciel handlowy większość swojej pracy spędza w trasie, zazwyczaj w pojedynkę, dlatego właśnie samodzielność jest niezwykle ważna. Zależnie od tego, jaki obszar wyznaczy firma, handlowiec może działać w obrębie województwa, a często jeszcze dalej, podróżując po całej Europie.

Pracownik ma cele do wykonania, dlatego musi być skuteczny w tym, co robi, a żeby tę skuteczność zwiększyć, handlowiec musi dotrzeć do jak największej ilości klientów w jak najkrótszym czasie.

Dobry przedstawiciel handlowy musi także umieć negocjować, w końcu zdarzają się klienci, którzy często, nawet w arogancki sposób, próbują nagiąć ofertę do swoich potrzeb. Ponadto, każdy przedstawiciel handlowy powinien wyglądać schludnie – jego aparycja to jedno z głównych narzędzi pracy!

Niezwykle trudnym jest stworzenie trasy dla handlowca, dzięki której zaoszczędzi on jak najwięcej czasu i dotrze do jak największej liczby klientów. Istnieją jednak narzędzia elektroniczne, które znacznie ułatwiają pracę przedstawiciela handlowego. Na przykład Route.plus jest narzędziem, które pomoże w optymalizacji pracy handlowca i znacznie ułatwi jego życie.

Dlaczego Route.plus?

Dlaczego Route.plus

Dzięki tej platformie możesz zaprojektować terytorium, po którym będzie się poruszał handlowiec. Na planie uwzględniane nie są wyłącznie lokalizacje klientów bądź potencjalnych klientów, ale również miejsce zamieszkania danego przedstawiciela handlowego. Będąc właścicielem firmy, który zna swoich pracowników lub klientów, z poziomu platformy możesz wybrać, który przedstawiciel dotrze do określonego klienta. Ponadto, Route.plus to platforma przyjazna w obsłudze.

Aby skorzystać z programu, wystarczy zainstalować program po wcześniejszym podpisaniu umowy. Czas założenia systemu wynosi maksymalnie 8h. Instalacja odbywa się na serwerach IQ Solution.

Następnie trzeba zaimportować bazę danych. Co musi się tam znaleźć? Po pierwsze – klienci, a po drugie – pracownicy z określonym ID, imieniem i nazwiskiem, adresem zamieszkania i pełnionym stanowiskiem.

Później należy skonfigurować system pod swoje wymagania. Można ustawić m.in. czas pracy przedstawiciela handlowego, specyfikację odwiedzin klientów, ustawienie filtrów, wyświetlanie atrybutów itd. Poza określeniem owego czasu pracy przedstawiciela handlowego, powinno się wziąć pod uwagę również czas, który handlowiec poświęci na dojazd do pierwszego klienta oraz powrót do domu po pracy.

Następnie przychodzi czas na geokodowanie. Jest to proces automatyczny, choć ważnym jest, aby przygotować odpowiednią bazę danych z poprawnymi adresami klientów.

Za pomocą Route.plus można tworzyć struktury w firmie. Na przykład, można podporządkować kierownikowi podległych mu pracowników. Można także dopasować do danego pracownika terytorium jego działania.

Przy gotowej strukturze organizacji przychodzi czas na budowanie terytoriów handlowych, po których dany przedstawiciel handlowy będzie się poruszał. Trasa pokonywana przez pracownika może być oczywiście obserwowana. Ułatwi to analizę i pomoże zwiększyć efektywność pracownika i kontrolować ewentualne zmiany i błędy.

Odpowiednia optymalizacja trasy to ułatwienie nie tylko dla danego przedstawiciela handlowego, ale również wzrost efektywności danej firmy. Usługi Route.plus doceniły znane marki, m.in. Red Bull, Hochland oraz Carlsberg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here