monitor gamingowy

Zakup wydajnego komputera to tak naprawdę dopiero początek. Niezbędne jest dokupienie do niego także odpowiednich peryferii, takich jak myszka, klawiatura czy monitor. Zwłaszcza monitor jest kluczowy, jeśli chodzi o maksymalne polepszenie odczuć z grania. W końcu nawet obraz z komputera-bestii nie będzie świetnie wyglądał, jeśli odpalimy go na starym kineskopie sprzed kilkunastu lat.

Jednak nie dla każdego wszystkie parametry związane z monitorami są oczywiste i trudno może być podjąć właściwą decyzję. Na rynku jest w końcu dostępne bardzo wiele modeli i nie W takim razie, jaki powinien być dobry monitor gamingowy? Wszystkiego dowiecie się poniżej. Zapraszamy!

Rozdzielczość od 1080p w górę

Rozdzielczość znacząco wpłynie na jakość tego, co zobaczymy na ekranie. Obecnie już za relatywnie niewielką kwotę można kupić monitor o rozdzielczości 1080p i właśnie taką rozdzielczość należy przyjmować jako minimum. 720p to już mimo wszystko rozdzielczość zbyt mała i lepiej jej unikać.

Oczywiście, o ile mamy odpowiedni budżet, dobrym pomysłem może być zainwestować w monitor o rozdzielczości 1440p lub większej – to już kwestia indywidualna. Jeśli mamy naprawdę mocny komputer, umożliwiający płynną grę w bardzo wysokiej rozdzielczości na najlepszych ustawieniach graficznych, warto zainwestować dobry monitor – efekt będzie widoczny już na pierwszy rzut oka.

Informacje o rozdzielczości danego monitora i reszcie jego specyfikacji można znaleźć na Tech Polska i innych portalach technologicznych. Przed zakupem warto dokładnie przeczytać recenzję wybranego modelu, ponieważ sama specyfikacja bywa myląca.

Czas reakcji 1ms

Czas reakcji na poziomie 1ms to parametr, który powinien zadowolić wszystkich graczy, a w szczególności tych, którzy spędzają czas w sieciowych strzelankach. Jest to obecnie w dużej mierze standard w monitorach gamingowych, nawet tych budżetowych, ale warto o tym wspomnieć.

Częstotliwość odświeżania ekranu co najmniej 60 Hz

Wciąż jeszcze niektórzy pokuszają się o stwierdzenie, że „ludzkie oko nie widzi więcej niż 30 klatek na sekundę”, aczkolwiek jest to już coraz rzadziej spotykane. Obecnie zarówno monitory, jak i ekrany smartfonów zaczynają oferować coraz lepszą częstotliwość odświeżania ekranu i każdy, kto na przykład przeszedł z 30 Hz do 120 Hz czy nawet 60 Hz z pewnością zauważy różnicę.

Lepsza częstotliwość odświeżania ekranu oznacza płynniejszy obraz i tym samym wygodniejsze granie, ale też choćby przeglądanie Internetu. Więcej na ten temat można przeczytać na Tech Polska. Rekomendowanym minimum jest 60 Hz, aczkolwiek, szukając monitora gamingowego, warto rozglądać się za takimi, które oferują już od 100 Hz w górę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here