Chociaż bankowe konto wspólne cieszy się zdecydowanie mniejszą popularnością w porównaniu ze standardowymi rachunkami osobistymi, są często wybierane. Co za nimi przemawia? Czy faktycznie warto je otworzyć? Poznaj najważniejsze informacje o tym produkcie bankowym.

Nad założeniem konta wspólnego myślą przede wszystkim osoby, które niebawem wezmą ślub lub niedawno wstąpiły w związek małżeński. Podjęcie takiej decyzji wcale nie wynika jedynie z chęci podkreślenia wzajemnego zaufania do siebie. Nie da się ukryć, że konto osobiste dla dwojga przynosi także szereg korzyści.

Konto wspólne – dla kogo?

Konto wspólne jest rachunkiem bankowym, którego – wbrew pozorom – wcale nie muszą zakładać wyłącznie małżonkowie. Nie istnieją w tym przypadku jakieś szczególne ograniczenia – konto dedykowane jest zarówno osobom spokrewnionym (bliskie lub dalsze pokrewieństwo), jak i osobom trzecim.

Rachunek osobisty – podobnie jak inne konta bankowe – przeznaczone są wyłącznie dla osób pełnoletnich. Ważne jest, by posiadacze takiego konta mieli pełną zdolność do czynności prawnych. Banki zwracają uwagę również na to, aby zgadzał się kraj rezydencji podatkowej – obie osoby muszą pracować i żyć w Polsce. Wyjątek w tej kwestii stanowią małżeństwa, gdy jeden z małżonków pracuje za granicą – wówczas istnieje możliwość założenia rachunku wspólnego.

Konto wspólne a uprawnienia

Wspólny rachunek bankowy oznacza jednakowe uprawnienia m.in. w kwestii dostępności do środków, dokonywania transakcji. Nie istnieje możliwość zastosowania ograniczeń uprawień dla jednej ze stron, co jest możliwe np. w przypadku pełnomocnictwa do typowego konta osobistego.

Warto więc pamiętać, że każdy współwłaściciel może dysponować wszystkimi zgromadzonymi na rachunku środkami. Co więcej, obie strony solidarnie odpowiadają za wszystkie zobowiązania i wydane dyspozycje. Wyjątek stanowi jedynie limit kredytowy (odnawialny) – jego uruchomienie oznacza zgodę obu współwłaścicieli.

Konto wspólne – najważniejsze zalety

Bankowe konto wspólne to rozwiązanie, które przynosi współwłaścicielom wiele korzyści:

  • pozwala na swobodny dostęp do środków – także po śmierci jednego ze współwłaścicieli,
  • zapewnia dostęp do atrakcyjny produktów bankowych – np. Konto Wspólne dostępne w ofercie Toyota Banku pozwala skorzystać z atrakcyjnych lokat terminowych,
  • ograniczenie kosztów prowadzenia dwóch oddzielnych konto osobistych.

Ponadto wspólny rachunek bankowy wyraża ogromne zaufanie dla drugiej strony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here