Zarejestrowanie samochodu jako współwłasność to jeden ze sposobów na obniżenie składki ubezpieczenia OC, które nabywa młody kierowca. Rozwiązanie rozpatrywane pod tym kątem stanowi niewątpliwą zaletę. Niestety ma także wady. Jakie? I czy są na tyle duże, że korzystniejsze będzie zarejestrowanie samochodu na jednego kierowcę? Przekonaj się!
Współwłasność samochodu – korzyść dla młodego kierowcy
Współwłasność samochodu wymienia się jako zaletę w kontekście sposobów na obniżenie składki OC dla młodego kierowcy. Cena obowiązkowej polisy komunikacyjnej uzależniona jest od wielu czynników, w tym danych dotyczących właściciela. Niestety osobie, która dopiero zdała prawo jazdy, nie przysługuje wiele zniżek. Nie ma doświadczenia na drodze, a do tego najczęściej odznacza się młodym wiekiem. Te aspekty sprawiają, iż stanowi potencjalnie większe zagrożenie niż kierowca doświadczony i dojrzały.
Ponieważ jednak cenę OC wylicza się na podstawie danych wszystkich współwłaścicieli samochodu, zarejestrowanie pojazdu wraz z kimś o większym doświadczeniu, np. rodzicem, pozwoli młodemu kierowy zyskać ofertę korzystniejszą finansowo.
Zakup i sprzedaż auta przy współwłasności
Aby rodzic lub inny doświadczony kierowca został automatycznie zarejestrowany jako współwłaściciel, jego dane powinny znaleźć się na umowie kupna samochodu. To rozwiązanie najszybsze i najwygodniejsze. Jeśli jednak nabyłeś auto sam, nie martw się – wciąż możesz dorejestrować nowego współwłaściciela. Będziesz musiał jednak sporządzić dokument przekazania darowizny lub odsprzedać część samochodu tej osobie.
Podczas rejestracji samochodu ze współwłaścicielem powinieneś pamiętać o pewnej ważnej kwestii. Kiedy postanowisz sprzedać auto, potrzebna Ci będzie zgoda współwłaściciela poświadczona podpisem. Nie sprzedasz pojazdu bez takiej zgody – odsprzedasz co najwyżej swoją część prawa do korzystania z niego. Nie rejestruj więc samochodu wspólnie z osobą, której nie ufasz lub która w przyszłości może stwarzać problemy w przypadku zbycia auta. Przeczytaj o tym zagadnieniu więcej: https://kioskpolis.pl/sprzedaz-auta-a-wspolwlasciciel/.
Jakie wady ma rejestrowanie samochodu jako współwłasność?
Jak wyjaśniliśmy, współwłasność samochodu to zaleta przede wszystkim dla młodego kierowcy. Co zaś z drugą stroną medalu? Czy dorejestrowany kierowca również skorzysta na tym rozwiązaniu?
Jeśli rejestrujecie auto jako współwłasność, ponieważ oboje będziecie nim jeździć, to rzeczywiście rozwiązanie okaże się korzystne. Mimo iż przepisy nie określają, jak długo i często samochodem może poruszać się każdy z właścicieli, to jednak łatwiej będzie Ci wyegzekwować prawo do użytkowania pojazdu w przypadku pogorszenia relacji ze współwłaścicielem.
Wadą rejestracji samochodu na kilku kierowców jest fakt, że jeśli jeden z nich doprowadzi do szkody drogowej, konsekwencje poniosą oboje. Nawet w sytuacji, gdy drugiego kierowcy nie było wówczas w pobliżu, utraci zniżki z tytułu bezkolizyjnej jazdy. Mało tego, jeżeli wyrządzona szkoda będzie się wiązała z poniesieniem kosztów, zostaną nimi obciążeni wszyscy właściciele samochodu po równo.
Porada: przed zarejestrowaniem auta jako współwłasność dobrze przemyśl, czy osoba, z którą chcesz dzielić prawo do korzystania z niego, jest godna zaufania. Czy nie będzie sprawiać problemów podczas sprzedaży? Czy prowadzi pojazd odpowiedzialnie? Czy nigdy nie siada za kierownicą pod wpływem środków odurzających lub silnego zmęczenia? To bardzo ważne kwestie.