Czy dysk twardy 1 TB ma sens w dobie streamingu i usług w chmurze

Współcześnie coraz częściej sięgamy po dobrodziejstwa streamingu i tzw. chmury. Czy więc świadczy to o tym, że potrzebujemy coraz mniej miejsca na pliki na komputerze? Niekoniecznie – warto mieć na uwadze, że posiadanie wydajnego i sprawnie działającego „fizycznego” magazynu plików jest wciąż bardzo ważne.

Dlaczego chmura nie rozwiąże wszystkich naszych problemów?

Wiele osób od pojawienia się na polskim rynku licznych usług streamingowych przestało ściągać pliki z internetu. Ruch na stronach oferujących dostęp do filmów, muzyki, czy e-booków spadł w ostatnich latach. Teraz mamy dedykowane aplikacje, które pozwalają nam na ściąganie danych na komputer, ale częściej korzystamy z nich online w formie streamingu. Podobnie sytuacja wygląda przy pracy nad plikami w firmach – coraz częściej cloud-computing wygrywa ze standardowym dzieleniem plików za pomocą lokalnych nośników.

Taki trend nie oznacza jednak, że nie mamy potrzeby posiadania dużej przestrzeni na dane na naszym komputerze. Kiedy już musimy sięgnąć po jakiś plik, okazuje się, że jego „waga” jest naprawdę wielka. Wynika to z postępu, jaki poczyniliśmy w kwestii kompleksowości i jakości danych. Dziś nikogo nie dziwi surowy materiał 4K, który zajmuje dziesiątki gigabajtów na dysku, czy jedna fotografia w formacie sprzyjającym edycji, która też „waży” bardzo dużo.

Dobrze widoczny wzrost naszego zapotrzebowania na pliki widać także w gamingu. Dziś nawet mniej wymagające gry potrzebują dziesiątek gigabajtów pamięci. Rekordziści przekraczają 100 GB. I choć cloud-gaming staje się popularny w naszym kraju, to istnieje wiele powodów, dla których wolimy mieć grę zainstalowaną na naszym własnym urządzeniu, a nie serwerze, który jest od nas oddalony dziesiątki (lub setki) kilometrów.

Dobry dysk SSD 1 TB gwarantuje nam stabilność i pewność. Nawet gdy nie będziemy mieć dostępu do usług w chmurze – a taka sytuacja zdecydowanie może mieć miejsce. Nie wszędzie jest internet, a tam, gdzie jest, nie zawsze jest wystarczająco sprawny, by pozwolił nam on na komfortową pracę z dużymi plikami. Dlatego chociażby w laptopach wciąż warto mieć pojemny dysk twardy 1 TB.

Czy warto inwestować w dysk SSD 1 TB?

Dysk twardy SSD oferuje nam bardzo dobre parametry, jest bezpiecznym magazynem danych, zapewnia cichą, bezawaryjną pracę i pozwala na przechowywanie plików niezależnie od naszego dostępu do internetu. Choć widzimy na rynku pewne tendencje do tworzenia komputerów, które stricte zależą od chmury – np. chromebooków, wciąż nie są one w stanie wyprzeć z rynku konwencjonalnych laptopów z pojemnym magazynem danych. Mało tego – dysk twardy 1 TB stał się walorem, który przemawia za zakupem danego komputera ponad innymi. Szczególnie gdy magazyn danych wykonany jest w technologii SSD.

Aktualnie jest dobry moment, by zainwestować w nowy dysk. Ceny na rynku utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie. Być może jest to związane z tym, że brakuje niektórych komponentów – np. kart graficznych, a same procesory przez pewien czas były bardzo drogie. Mało osób decyduje się na konstruowanie nowego PC, dlatego w sklepach jest spora liczba dysków twardych. Jeśli myślimy przyszłościowo o tworzeniu komputera lub chcemy zaktualizować nasz dotychczasowy model, na inwestycję w dysk może nie być już lepszego momentu niż teraz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here