System APS w planowaniu produkcji

Element planowania produkcji mógłby wydawać się prostym zadaniem, jednak kierownicy produkcji wiedzą najlepiej, że to zadanie wymagające doświadczenia i kilku ważnych umiejętności. Największą zmorą planistów jest szybkie reagowanie na nieprzewidziane sytuacje, które jak w każdym procesie mogą przydarzyć się w najmniej spodziewanym momencie.

Element planowania produkcji mógłby wydawać się prostym zadaniem, jednak kierownicy produkcji wiedzą najlepiej, że to zadanie wymagające doświadczenia i kilku ważnych umiejętności. Największą zmorą planistów jest szybkie reagowanie na nieprzewidziane sytuacje, które jak w każdym procesie mogą przydarzyć się w najmniej spodziewanym momencie. Natychmiastową i elastyczną zmianę w planie produkcji ułatwia nowoczesne zarządzanie. Dla osiągnięcia najlepszego efektu, wiele firm zaufało i wdrożyło system APS.

Czym właściwie jest system APS?

APS (z angielskiego Advanced planning and scheduling) to narzędzie informatyczne oparte na algorytmach sztucznej inteligencji. To dzięki temu narzędzie ma możliwość zaplanowania produkcji, kierowania pracownikami i wprowadzeniu zmian w planie produkcyjnym jeżeli nadejdzie taka potrzeba.

Jest także w stanie poinformować użytkownika o błędach bądź zaalarmować, gdy w planie produkcji pojawi się określone ryzyko. To ostatnie ma duże znaczenie w zakładach produkcyjnych, gdzie niespodziewane sytuacje zdarzają się niemal codziennie. Przykład? Priorytetowe zamówienie, które wymaga od planisty szybkiej zmiany w harmonogramie produkcyjnym.

Planowanie produkcji z systemem APS

System klasy APS to przede wszystkich efektywne planowanie produkcji w zakładach. Warto zaznaczyć, że system obsługuje dowolny rodzaj produkcji:

  • Produkcję sekwencyjną
  • Produkcję liniową
  • Produkcję jednostkową
  • Produkcję małoseryjną
  • Produkcję seryjną
  • Produkcję masową

Oprócz wcześniej wymienionych funkcjonalności system APS ułatwia opracowanie planu montażu, prac projektowych i budowlanych, ale także przygotowanie prac służb serwisowych.

To właśnie funkcja planistyczna umożliwia bardzo szybkie i przeplanowanie całego procesu produkcyjnego i to za pomocą zaledwie kilku kliknięć! System APS dokonuje analizy danych – zmiennych i wyjątków z uwzględnieniem dostępnych zasobów. Narzędzie przy wyliczeniach obejmuje pracowników, zmiany produkcyjne, terminy dostaw, dostępność niezbędnych surowców, ale także efektywność technologii, stanowisk i potrzebnych narzędzi.

Symulacje What-If podczas planowania – jak działają?

Symulacje What-If to jedna z wielu funkcjonalności systemu APS. Dzięki niej obniża się do minimum wszelkie ryzyka związane z produkcją. Narzędzie analizuje dowolne zmienne dane i dokonuje potrzebną symulację. To znacznie ułatwia zarządzanie produkcją, bo kierownik może sprawdzić jakie przełożenie na pracę będzie miała inwestycja nowej maszyny bądź powiększenie zespołu pracowników. System APS umożliwia symulację w zmianach kolejkowania zleceń biorąc pod uwagę surowce i pracowników. Wszystkie te funkcjonalności dostępne są na poziomie jednej aplikacji i możliwie do wykonania kilkoma kliknięciami myszką.

W jaki sposób liczyć zapotrzebowanie na materiały i pracowników?

Nie jest tajemnicą, że ciągłość i wydajność produkcji uzależniona jest od dostępności siły ludzkiej oaz potrzebnych surowców. Co więcej, płynność produkcji zależy także od następujących czynników:

  • stanów magazynowych: czyli surowców, materiałów i półproduktów
  • zmian pracowników i harmonogramu brygad
  • zmian w macierzy uprawnień
  • bieżącej aktualizacji danych z produkcji

Nie lada wyzwaniem dla planisty jest kontrola tych elementów. System APS znaczne to ułatwia: aktualizuje wszystkie dostępne informacje w czasie rzeczywistym i sprawnie alarmuje o zagrożeniu w ciągłości produkcji.

System planowania produkcji APS to posiada niezliczoną liczbę potrzebnych funkcjonalności i zastosowań niezbędnych do zarządzania produkcją. To nie tylko planowanie, ale to także analiza współprac, kontrola pracowników i podwykonawców. To możliwość wglądu we wszystkie dane i raportowania wykonanych placów. Bez wątpienia jest to narzędzie niezbędne w każdej nowocześnie zarządzającej firme.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here