Chcąc przenieść kilkaset GB plików z jednego punktu do drugiego, można posiłkować się różnymi aplikacjami i portalami, jednak zazwyczaj są one płatne, trzeba liczyć się z transferem danych internetowych oraz wieloma godzinami spędzonymi na czuwaniu. Mogą pojawić się problemy, które przerwą pobieranie i doprowadzą do tego, że wszystko będzie trzeba zacząć od początku. Drugą metodą mogą być płyty, jednak jeśli będzie to około 500 GB plików – to wyjdzie około 100 płyt i trzeba przecież jeszcze to nagrać! Czasochłonne zadanie.
Najsensowniejszym rozwiązaniem może być dysk zewnętrzny, który zostanie połączony z komputerem przez USB – w pewnym sensie można powiedzieć, że jest to dużych rozmiarów pendrive. Jednak samo skopiowanie tych danych na zewnętrzny nośnik, nawet z dobrej jakości przewodami może zająć kilka godzin – a w wielu przypadkach, może nie być na to czasu!
Co wtedy zrobić? Kieszeń na dysk na ratunek!
A co jeśli można było odpiąć swój dysk i po prostu podłączyć go do innego komputera? Jest to możliwe zawsze, jednak samo przenoszenie dysku, może spowodować uszkodzenie całkowite lub utratę wielu plików. Jest to dość trudne zadanie, nawet jeśli przenoszony dysk będzie transportowany w jednym budynku. Istnieje jednak możliwość zminimalizowania ryzyka, dzięki czemu nawet wysyłka takiego dysku, nie powinna być problemem – mowa o takich dodatkach jak zewnętrzna kieszeń na dysk!
Na czym cały zabieg polega i czy jest on skomplikowany? Spieszymy już z wytłumaczeniem. Po pierwsze należy dostać się do samego dysku HDD lub SSD (w zależności od rozszerzenia – przed zakupem, należy sprawdzić rozmiar kieszeni i jej parametry oraz możliwości). Po znalezieniu już dysków wystarczy odkręcić je od mocowań, co zazwyczaj odbywa się za pomocą odkręceniu 2-4 śrub i odpięciu taśmy – chociaż laikom może wydawać się to skomplikowane, to możemy powiedzieć wam, że nie macie się czym stresować, bo jest to niezwykle proste zadanie. Ostatnim krokiem jest przykręcenie i przymocowanie dysku do naszej kieszeni i cieszenie się poszerzeniem swoich możliwości – ten proces pozostawimy już wam, ponieważ niektóre modele mogą posiadać różne mocowania, lecz wszystkie informacje powinny znajdować się m.in. w instrukcji obsługi.
Kieszeń na dysk nie należy do drogich. Ceny wahają się od 6 złotych (najprostsze), do kilkunastu tysięcy (profesjonalne modele przemysłowe). Można kupić je we wszystkich sklepach komputerowych, więc jeśli ktoś zamierza zacząć swoją przygodę z informatyką i komputerami, powinien jednak wyposażyć swój warsztat w ten element.